Film „Jądro wieczności” w Mewie Towarzyskiej

Film „Jądro wieczności” w Mewie Towarzyskiej

Postprzez mateusz » 26 cze 2013, 15:36

Against Gravity, organizator Planete+Doc Film Festival, po raz kolejny zaprasza do sopockiej Mewy Towarzyskiej. W klubowo-domowej atmosferze zobaczymy kolejny, niezwykły, nagradzany na całym świecie film dokumentalny. W fińskim Onkalo, zbudowano ogromne podziemne składowisko odpadów radioaktywnych. Toksyczny materiał ma tam pozostać aż do momentu, gdy przestanie być niebezpieczny. To około 100 tysięcy lat - dotychczas żaden z wytworów ludzkiej cywilizacji tyle nie przetrwał…

- Onkalo nie jest po prostu składowiskiem odpadów. To zupełnie nowy dla nas fenomen - przekonuje reżyser filmu „Jądro ciemności”, pochodzący z Danii MICHAEL MADSEN. - Po raz pierwszy w dziejach ludzkości stworzyliśmy coś, czego konsekwencje będą odczuwane przez 100 tysięcy lat. Co to oznacza? Takie pytanie zadawałem sobie, realizując film.

Rozważając wszystkie te problemy, Madsen skłania do refleksji nad światem i człowieczeństwem. Dotychczas żaden z wytworów ludzkiej cywilizacji nie przetrwał tyle, ile mają pozostawać pod ziemią odpady z Olkiluoto. Egipskie piramidy liczą zaledwie 5 tysięcy lat. Czym jest ich wiek wobec posępnej trwałości radioaktywnego śmiecia? Co powiedzą kolejne pokolenia na taki kłopotliwy spadek?

„Zamiast węszyć za skandalami i spiskami, Madsen wykorzystuje Onkalo jako pretekst do stworzenia urzekającej filmowej medytacji nad moralnością naszej cywilizacji, zastanawiając się, jak świadczy o nas fakt, że tworzymy coś, co przetrwa dłużej niż wszystko, co rozumiemy. Coś, co być może okaże się ostatnią pozostałością po naszym społeczeństwie” - pisał na łamach brytyjskiego „The Guardian” Matt Ford.

„Jądro wieczności” reż. Michael Madsen, Dania/Finlandia/Szwecja/Włochy 2009, 85 min

Against Gravity to firma dystrybucyjna założona przez Artura Liebharta. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. w 2009 roku PLANETE+DOC otrzymał nagrodę PISF w kategorii „Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce”. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce przyciągając co roku ponad 30 000 widzów. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego. W 2011 roku otrzymała nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla „najlepszego dystrybutora filmów zagranicznych”.

data: 30 czerwca 2013 (niedziela)
godzina: 17:00
miejsce: Mewa Towarzyska, Sopot, ul. Pułaskiego 15/2
bilety: 7 zł
mateusz
 
Posty: 28
Dołączył(a): 04 cze 2013, 19:30

Re: Film „Jądro wieczności” w Mewie Towarzyskiej

Postprzez andrewandrew » 19 sty 2018, 14:17

To był super film!!!
andrewandrew
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19 sty 2018, 14:16


Powrót do Kultura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron